Czym jest i dlaczego warto zainstalować automatyczny system nawadniający w ogrodzie?

System nawadniający w Twoim ogrodzie

Piękny, zadbany ogród, w którym można odpocząć to marzenie wielu osób, niestety niewielu z nas  ma wystarczającą ilość czasu, aby wykonywać regularnie wszystkie niezbędne prace ogrodowe.  Jednym z najbardziej uciążliwych obowiązków związanych z ogrodem jest regularne podlewanie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją nowoczesne rozwiązania, dzięki którym możemy cieszyć się  pięknym, zadbanym ogrodem, który nie będzie wymagał wiele naszej pracy, a zapewni nam mnóstwo niezapomnianych chwil. Jednym z takich rozwiązań jest instalacja w ogrodzie inteligentnego systemu nawadniającego.

Jak działa system nawadniania ogrodu? 

Automatyczny system nawadniający zapewnia precyzyjne nawadnianie roślin w odpowiednich  momentach. System nawadniający składa się z rurociągów, zraszaczy, sterowników oraz czujnika  deszczu, które odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane zapewniają wodę dla Twoich roślin,  całość jest podłączona do źródła wody np. sieci wodociągowej lub studni. Wszystkie elementy  systemu nawadniania są ukryte pod powierzchnią gleby, nie zakłócając estetyki ogrodu. Montaż  systemu nawadniania można przeprowadzić zarówno podczas zakładania nowego trawnika jak i na  już istniejącym trawniku – jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnej maszyny, która na czas  instalacji zwija istniejący trawnik w rolkę, a po zakończeniu prac związanych z systemem  nawadniającym trawnik zostaje położony na swoje miejsce.

Podstawą prawidłowego działania i wysokiej wydajności systemu nawadniania jest właściwie wykonany projekt, który uwzględnia  zarówno istniejące jak i przyszłe nasadzenia, ciśnienie wody, kształt i wielkość ogrodu oraz wymagania  i sugestie klientów. Projekt jest podstawą pracy i od jego wykonania zależy w dużej mierze  prawidłowe działanie instalacji nawadniającej. Sterowanie systemem nawadniania odbywa się  poprzez sterownik, który w zależności od potrzeb Klienta można wyposażyć w moduł WIFI oraz połączyć z odpowiednią aplikacją, dzięki czemu możliwe jest zdalne sterowanie systemem nawadniania z poziomu aplikacji.

Co jest najważniejsze podczas wykonywania systemu nawadniania ogrodu? 

system nawadniający

Wykorzystywanie nowoczesnego sprzętu podczas prac jest jedną z najważniejszych kwestii, które  powinny być brane pod uwagę podczas wyboru firmy, która wykona profesjonalny system  nawadniający. Nieprawidłowe działanie systemu, które jest następstwem braku pomiarów ciśnienia wody lub nieprofesjonalnie wykonanego projektu to jedne z  najczęstszych problemów będących efektem braku profesjonalizmu firmy.

Stawiamy na wysoką jakość naszych usług, dlatego podczas prac zawsze wykonujemy pomiary ciśnienia wody, używamy profesjonalnych maszyn oraz komponentów  najwyższej jakości renomowanych firm tj. Toro, Hunter, Irritrol dlatego wykonane przez nas systemy  działają bezawaryjnie przez lata.

Jakie są zalety systemu automatycznego nawadniania?

Profesjonalny system nawadniania posiada wiele zalet w porównaniu do tradycyjnego podlewania,  które jest bardzo pracochłonne, nieefektywne oraz może być szkodliwe dla roślin jeśli zostanie  przeprowadzone o niewłaściwej porze lub przy wykorzystaniu wody w nieodpowiedniej ilości. Do  głównych zalet funkcjonowania systemu nawadniania możemy zaliczyć:

Oszczędność czasu i energii

Dzięki systemowi, który precyzyjnie nawadnia Twój ogród oszczędzasz czas oraz swoją energię, którą  możesz przeznaczyć na swoje pasje. Jedynym Twoim zadaniem jest sterowanie systemem  nawadniania.

Oszczędność wody 

Oprócz oczywistych zalet takich jak oszczędność czasu automatyczne systemy nawadniania  oszczędzają także wodę. Podczas korzystania z systemu nawadniania zaoszczędzimy ok 50% w  porównaniu do tradycyjnego podlewania manualnego. Dodatkowo poprzez odpowiednie  zaprogramowanie systemu zraszacze dostarczają precyzyjnie dobraną ilość wody dla poszczególnych  roślin niwelując przy tym ryzyko zbyt skromnego lub zbyt obfitego podlania roślin.

Nawadnianie roślin o właściwej porze 

Kolejną zaletą instalacji systemu nawadniającego jest nawadnianie roślin o właściwej dla nich porze. Rośliny powinny być podlewane bardzo wcześnie rano, ponieważ zachodzi wtedy fotosynteza i trawa oraz rośliny najlepiej rosną. Posiadając system nawadniający możemy go zaprogramować tak, aby podlewanie ogrodu odbywało się o dowolnej porze i bez naszej ingerencji.

Precyzyjnie dobrana ilość wody 

Co ważne system dostarcza wodę dla roślin tylko wtedy, kiedy naprawdę jej potrzebują co umożliwia  czujnik deszczu, który wykrywa opady i uwzględnia wodę, która już została dostarczona roślinom  poprzez deszczówkę. Ponadto automatyczne nawadnianie ogrodu rozwiązuje wiele często  spotykanych problemów z trawnikiem takich jak żółknięcie, które jest efektem dostarczenia zbyt  małej ilości wody czy pojawianie się grzybów tj. czarcie kręgi, które są bardzo trudne do  wyeliminowania i pojawiają się najczęściej po okresach suszy, kiedy trawnik jest niewłaściwie  nawadniany.

Dlaczego warto zaplanować podlewanie roślin?

Warto już teraz zaplanować nawadnianie ogrodu w przyszłości ze względu na postępujące zmiany  klimatu, które w kolejnych latach będą powodowały coraz częstsze susze i okresy z niedoborem  wody. Precyzyjne podlewanie roślin zapewniające oszczędność to jedyny sposób na zachowanie  pięknego ogrodu podczas suszy.

Kiedy jest najlepszy czas na montaż instalacji nawadniającej?

Wykonanie systemu zapewniającego nawadnianie można przeprowadzić o każdej porze roku, należy  jednak pamiętać, że na okres zimowy woda musi być spuszczona z systemu, a uruchomienie powinno  odbyć się dopiero wiosną. Uwzględniając to najlepszym czasem będzie okres od wiosny do zimy.

Automatyczny system nawadniający – niezbędny w każdym ogrodzie.

 

system nawadniania

System nawadniania dostarcza nie tylko wodę dla Twojego ogrodu, ale przede wszystkim zapewnia  Tobie komfort i wygodę, dzięki automatyzacji uciążliwej dla Ciebie czynności. Montaż systemu  nawadniania ogrodu wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, dlatego warto powierzyć  swój ogród specjalistom, którzy zagwarantują wysoką jakość wykonania oraz bezawaryjne,  wieloletnie działanie systemu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:

Nawadnianie ogrodów – jesteśmy ekspertami od instalacji  automatycznego nawadniania.

Muravia.
Projektujemy Twój komfort.

Jesteśmy ekspertami od przestrzeni zielonych. Kompleksowo realizujemy projekty ogrodów i trawników oraz systemy ich nawadniania i pielęgnacji.
Nasze projekty wykonujemy z należytą precyzją i dbałością o detale.

Oferujemy w pełni profesjonalne doradztwo i wykonawstwo, niezależnie od zakresu i wielkości Twojego projektu: od trawników przydomowych, gdzie spędzasz czas ze swoimi bliskimi i przyjaciółmi po wielkopowierzchniowe murawy, by otoczenie Twojej firmy stanowiła natura w idealnym wydaniu.

Napisz nam czego potrzebujesz,
a my skontaktujemy się z Tobą

    ul. Zgoda 6 lok.18
    Brwinów 05-840
    ul. Ketlinga 34b lok.103
    Łódź 92-431